Поводом обележавања Видовдана и годишњице Косовске битке, Општина Грачаница и Привремени орган СГ Приштина одржали су заједничку свечану седницу. Седници, која је одржана у великој сали Дома културе у Грачаници, присуствовали су политички представници и представници цркве као и гости из градских управа више градова.
Седница је почела интонирањем химне „Боже правде“.

О значају Видовдана беседио је отац Дарко Маринковић
„Имамо завет Светога кнеза Лазара и осталих светих мученика и новомученика српских. Завет по коме смо научили како треба да се умре да би се заслужило то Царство Божије. Одбранио је Свети кнез Лазар велику светињу. И од тада до дана данашњега ми идемо тим опредељењем и надом да ћемо заслужити царство небеско, царство Божије. Јесте тешко, мучимо се, злопатимо се, али то је тај пут. То је то опредељење”, казао је у беседи отац Дарко Маринковић.

Окупљенима на свечаној Видовданској седници обратио се и председник Општине Грачаница Новак Живић подсећајући на историјски значај Видовдана.
„ Данас не стојимо само пред људима, стојимо пред својим прецима, пред својом савешћу и историјом која нас пита: Да ли смо достојни оних који су нам оставили ову свету земљу у аманет? За нас Косовска битка није давно завршено поглавље. Она није пожутела страница у уџбеницима. Она живи у сваком нашем дану, у сваком звону нашег манастира, у сваком дому који је опстао и у сваком човеку који је одлучио да остане. Наши преци нису бирали лакши пут, већ су бирали пут части. Под окупацијама, прогонима и страдањима, нису напуштали своја огњишта. Сачували су нам ове светиње и ову земљу, а на нама је да будемо достојни њихове жртве. И данас се води битка. Нема топова и ровова, али има далеко подмуклијег оружја. Покушавају да нам отму памћење, да нам присвоје светиње, да нам избришу трагове нашег постојања и да нас убеде да овде немамо право ни на прошлост, ни на будућност. Данас, на Видовдан окупљамо се да бисмо потврдили завет да ћемо чувати оно што су нам преци оставили, да ћемо га предати поколењима после нас. Јер Косово је наше онолико колико смо ми сложни, истрајни и присутни. И зато, са овог светог места поручујем: док год у Грачаници звоне звона, док год гори српско кандило у нашим домовима и манастирима, док год има народа који се не одриче свог имена, своје вере и својих предака – биће и Видовдана. Биће и Срба на овим просторима и биће и Србије“, поручио је председник Живић.

На седници у Дому културе у Грачаници говорили су и председник Привременог органа СГ Приштина Дејан Миладиновић и градоначелник Требиња Мирко Ћурић.
Поруку директора Канцеларије за КиМ Петра Петковића на седници је прочитала заменица Душица Николић.
Свечану Академију пратио је и богат културно-уметнички програм који су уприличили чланови Ансамбла „Венац“, уметник Лука Косановић из Ансамбла „Коло“, хор „Милутин“.
Добитници посебних признања су Епархија рашко-призренска, Хуманитарна организација Мајка девет Југовића, Данијела Симоновић и Зоран Недељковић и градоначелник Требиња Мирко Ђурић. Видовданска повеља ове године припала је Културно просветној заједници која је уручена песнику Ратку Поповићу.
Вечерас од 20 часова у манастирској порти предвиђено Видовданско песничко бденије када ће бити додељене и видовданске књижевне награде.