У Дому културе у Грачаници свечаном доделом награда и представом „Дрита“ затворен 52. фестивал професионалних позоришта Србије „Јоаким Вујић“.
Награде је доделио председник стручног жирија Светозар Рапајић, који је истакао да је фестивал превазишао њихова очекивања.
Награда округлог стола критике додељена је представи „Ревизор“ Николаја Гогоља у режији Маурисиа Фареа, а коју изводе глумци Народног позоришта Приштина.
Награда је додељена директору Народног позоришта Приштина са седиштем у Грачаници Ненаду Тодоровићу.
Предтсава „Перикле“ Виљема Шекспира, у режији Никите Миливојевића и продукцији Шабачког позоришта проглашен је за најбољу представу у целини на 52. фестивалу професионалних позоришта „Јоаким Вујић“.
За најбољу представу специјалног програма програшена је представа „Где је нестао Хамс“, по тексту Миле Машовић и продукцији Народног позориште у Нишу.
Награда за најбољу режију припала је Никити Миликојевић, док су награде за глумачка остварења освојили Милан Васић, Жетица Дејановић, Владимир Милојевић и Александар Радуловић.
За најбољу сценографију награђени су Татјана Радишић и Стеван Бодрожа, док је награда за костимографију припала Јелени Стокућа.
За најбољу музики награђен је Владимир Пејковић, представа „Фаренхајт 451“ и Милош Војновић представа „Перикле“.
Специјалну награду добила је представа “Хроми идеали”, према роману Милутина Ускоковића, а у продукцији Народног позоришта из Ужица.
Фестивал „Јоаким Вујић“ подржали су канцеларија за КиМ Владе Републике Србије, Министарство културе и информисања Владе Републике Србије и Општина Грачаница.
Након доделе награда изведен је комад ’’Дрита’’ којим је затворен 52. фестивал професионалних позоришта Србије „Јоаким Вујић“.
Представа „Дрита“ је настала у копродукцији лазаревачког „Пулс театра“ и нишког Народног позоришта.
Према речима редитељке Ксеније Крнајски, „Дрита“ није ратна прича која ће гледаоцу омогућити да доживи патриотску катарзу.
„Ово је прича о освајању слободе, али не војне, географске, политичке, него личне. И то из позиције жене којој на почетку 20. века слобода није давана у наследство као везени јорган“, сматра редитељка.
Срби и Албанци су симболични јунаци ове приче. Могу то да буду и каубоји и Индијанци, Ахајци и Тројанци, Израелци, Палестинци.
Мелодрама је алегорија Великог рата, великог страдања појединаца и народа који, кроз истрорију, често бива жртвован због себичлуком натопљене, злокобне идеје.
Главне улоге у представи насталој по мотивима драме „Не плачи, Петра“ Стамена Миловановића играју Ана Ћук, Александар Маринковић и Јасминка Хоџић. Драмски текст дело је Данице Николић Николић.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.