Данас се навршава 19. година, од када се губи сваки траг новинарима Радио Приштине Ранку Перенићу и Ђури Славују. Последњи пут виђени су 21. августа 1998. године, на путу Велика Хоча-Зочиште.
Колеге новинари, директор администрације Општине Грачаница Саша Секулић, чланови УНС-а и ДНКиМ обишли су место где су Перенић и Славуј нестали, затраживши обнову истраге о убиствима и киднаповањима новинара на Косову.
„О овом догађају говоримо само ми- српски новинари и нико више, нити говори нити ради било шта по питању расветљавања њихове судбине. Кажу да је међународна мисија на Косову састављена од врхунских професионалаца, војника, полицајаца, па се питам како је могуће да накод 19. година не знамо где су новинари који су радили свој посао и каква је њихова судбина. Захтевамо поновно обнављање истраге 14. колега који су нестали или убијени, седморо српских и седморо албанских о којима не знамо ништа“, рекао је председник ДНКиМ Будимир Ничић.
На месту отмице УНС и ДНКиМ поставили су обележје на ком пише: “Овде су 21. августа 1998. нестали новинари. Тражимо их”, на српском и албанском језику. Спомен обележје несталим колегама до сада је рушено пет пута, а одговорни никада нису пронађени.
„Сваког 21. августа окупимо се на овом месту како би затражили одговоре на многа питања. Одговора ни после толико година нема. Иако правда не може никада бити задовољена, породице ових људи заслужују да знају где су њихови вољени“, нагласио је директор администрације Саша Секулић.
Нису расветљене ни друге отмице и убиства новинара на КиМ
Љубомир Кнежевић, новинар приштинског „Јединства“ и дописник „Политике“ отет је 6. маја 1999. године код Вучитрна у подножју планине Чичавица.
Александар Симовић, новинар и преводилац, нестао је 21. августа 1999. године у Приштини. Део посмртних остатака Симовића пронађен је у селу Обриње код Глоговца.
Момир Стокућа, фоторепортер, убијен је 21. септембра 1999. године у породичној кући у центру Приштине, а медијског радника Мила Буљевића 25. јуна 1999. године, недалеко од избегличког центра у Приштини, отела је ОВК.
Марјан Мелонаши, новинар српске редакције Радио Косова, нестао је 9. септембра 2000. године у Приштини.
На Косову су у периоду од 1999. до 2005. године убијени новинари листова „Бујку“ Африм Малићи (1998), „Информатор“ Информативног центра Косова Енвер Маљоку (1999), „Рилиндја“ Шефки Попова (2000) и „Бота сот“ Џемаиљ Мустафа (2000), Беким Кастрати (2001) и Бардиљ Ајети (2005).
УНС је почетком овог месеца објавио и да је Крист Гегај, уредник у РТВ Приштина, убијен у Истоку септембра 1999. године, три месеца по доласку међународних снага, а до овог УНС-овог сазнања његовог имена није било ни у једној евиденцији страдалих новинара.
Нико није одговарао ни за једно убиство односно нестанак ових новинара и медијских радника.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.