Представници РЕС Фондације из Београда одржали су презентацију о енергетској ефикасности за представнике јавних институција и цивилног сектора. Презентација је одржана у скупштинској сали Општине Грачаница.
Теме о којима се разговарало су биле енергетска ефикасност, енергетски менаџмент, обновљиви извори енергије и усклађеност хоризонталних јавних политика на локалном нивоу.
Скуп је отворио службеник општине Грачаница Дејан Митић где је истакао да „све је почело након студијске посете општини Врбас, где смо видели како се и шта ради и схватили да је то нама јако потребно“.
На овом скупу је говорио и представник РЕС фондације господин Александар Мацура.
„Ми смо овде захваљујући подршци Фондацији HBS, са нам је и господин Дамјан Богуновић који и лично верује у ову ствар. Од ове године покушавамо да радимо на један бољи начин где смо направили мрежу добре енергије, кроз коју покушавамо да допремо до оних општина које желе да нешто ураде и да им помогнемо са ресурсима који нама стоје на располагању“, рекао је Мацура.
Из Канцеларије за енергетски менаџмент говорили су Никола Вујовић и Жељко Зечевић који су одржали презентацију за представнике јавних институција и цивилног сектора.
„Наш пример користе многе општине и крећу се тим путем. Ми смо успели да предузимањем неких ниско буџетних мера или мера којe не захтевајау никаква финансијска средстава да смањимо потрошњу за 17 посто“ истиче Вујовић.
Основне активности у оквиру система енергетског менаџмента општине могу се поделити на неколико карактеристичних група:
Прикупљање података и израда базе података о снабдевању енергијом и потрошњи енергије у објектима јавне потрошње, а која треба да укључи све релевантне информације које се односе на карактеристике и функцију тих објеката.
Израда енергетског биланса општине за претходну календарску годину у складу са препорученом или прописаном методологијом. Енергетски биланс је од кључне важности да се установи где се општина налази у погледу стања енергетике, а ради дефинисања енергетске политике општине.
Идентификација могућности за уштеду енергије (израда енергетских индикатора,дефинисање потенцијала и мера уштеде енергије, дефинисање листе приоритетних мера). Индикатори су инструмент за мерење ефикасности комуналних услуга и јавних зграда и користе се за упоредне анализе ради дефинисања ефикасности производње и потрошње енергије.
Припрема периодичних извештаја који садрже анализу потрошње енергије и трошкова за енергију у објектима јавне потрошње са предлогом приоритетних мера којима ће се унапредити енергетско стање на нивоу општине.
Припрема и реализација пројеката енергетске ефикасности и коришћења обновљивих извора енергије у сектору јавне потрошње.
Израда енергетског плана општине у складу са препорученом или прописаном методологијом.
Информисање и мотивација корисника енергетских услуга да штеде енергију, обуке, промотивне акције и сл.
Енергетски менаџмент, у најопштијем смислу представља управљање параметрима енергетских токова унутар неке организације, почев од процеса производње и набавке енергената или енергије, преко процеса трансформације, све до финалног коришћења енергије. При томе се под појмом параметара енергетских токова подразумевају различити квантитативни и квалитативни параметри којима се може описати неки од наведених процеса са техничког, економског и социјалног аспекта, као и са аспекта животне средине. Ако се овако дефинисано управљање енергетским токовима врши организовано, структуирано, систематично и трајно, онда у организацији постоји успостављен систем енергетског менаџмента.
Меморандум о сарадњи потписан је ове године између Општина Грачаница и РЕС фондације. Презентацији су присуствовали сарадници општине Грачаница Милан Столић и Дејан Радивојевић.
Након уводних излагања и презентације уследила је интерактивна дискусија.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.