У огранизацији Културно просветне заједнице и Епархије рашко призренске данас је у Грачаници обележен један век од ослобођења Приштине и Грачанице у Првом светском рату. Церемонији обележавања присуствовао је и председник општине Грачаница Срђан Поповић.
Обележавање је почело на Тргу ослободиоцима парастосом палим борцима који је служио отац Саво Шмигић након чега се окупљенима обратио председник општине Грачаница Срђан Поповић. Он је у говору позвао све да чувају успомене и сећање на све оне који су страдали у Великом рату.
„Цео свет је јесен 1918. чекао са највећом стрепњом, али и највећом надом у дотадашњој историји. Како је правда побеђивала и слобода долазила, Европа и свет доживели су велику радост слободе. Та радост плаћена је најскупљом могућом ценом: милионима људских живота и разарањем материјалних добара. Од самог почетка Великог рата наш народ и наша земља нашли су се у његовом средишту и ту су остали до самог краја рата. Приштина и Грачаница памте војника, цивила и краља Петра ослободиоца, како одавде одлазе у планине Албаније и како са њима у егзодус крећу најбољи синови овога краја. После њиховог одласка, па све до данашњега дана 1918. текли су дани ропства и потпуне неслободе. Споменик поред нас сведочи подвиге ратника и њихове жртве, али ко ће посведочити оне који су пострадали у ропству, ко ће побројати помрле од глади, ко ће запамтити децу помрлу од болести? Историја се ретко бави овим људима, али ту су наше породице која чувају сећање и своје личне трагедије и своју личну историју великог рата“, рекао је Поповић.
Он је казао да само породица може да памти толико детаља несреће и да само породица може својом унутрашњом снагом да све то преокрене у живот.
„Зато је пре 100 година, таква снажна породица могла да дочека слободу, зато и ми данас постојимо, зато обележавамо овај дан слободе. Обележавамо га као породица која се, од тог првог дана велике слободе до дана данашњег, суочавала са губитком слободе много пута. Зато никo, као наше породице не знају њену цену и значај. Суочили смо се са бројним искушењима и тешкоћама, запамтили смо 100 година страшног рата и варљивог мира. Да ли нас је то ојачало, да ли смо много тога научили. Многи јесу, а многи и нису. Они који су отишли својом вољом нису, из те слободе научили ништа. Зато је данас најважније да сачувамо слободу свога народа и своје породице која ће увек доносити добре одлуке и која ће нас учити добрим делима“.
Председник општине Грачаница Срђан Поповић поручио је да се у очување мира и слободе, који немају алтернативу, морају укључити сви појединачно.
„Стогодишње искуство ће нам стотину пута поновити не продајте своја имања, чувајте своју традицију, културу, језик не остављајте своје светиње, сетите се колико је уложено милиона живота који су нам доносили слободу. Све ово о чему говоримо налази се у нама и даје нам велику предност да мудрошћу, водећи се искуством из наше историје, савладамо садашње време у коме се нашао наш народ, да у њему живимо као људи, а никад као нељуди. Ово су речи нашег светог патријарха Павла. Оне стоје и одређују нашу слободу, са њима достојно обележавамо и ову годишњицу. Са њима ћемо се увек враћати својим породицама и својој деци. Са њима ћемо са овог места из наше Грачанице поручити целом свету да слобода и борба за мир немају алтернативу и да су засновани на жељи да градимо будућност за нашу децу и да останемо на нашим огњиштима. Зато је данашња годишњица прича о слободи у којој сви имамо удела, и борби за мир за који се данас боримо и у који се могу укључити сви људи добре воље и чистог срца“ , закључио је Поповић.
На спомен обележје ослободиоцима палим у рату 1914.-1918. године венце су осим председника општине Грачаница Срђана Поповића положили и представници Привременог органа Града Приштине, представници Косовског управног округа као и представници Удружења потомака ратова 1912.-1920. године.
У оквиру програма обележавања стогодишњице ослобођења Приштине и Грачанице наступио је хор Музичке школе „Стеван Мокрањац“ из Грачанице.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.