У Старом Грацку, у присуству породица, пријатеља, мештана и бројних политичких представника, служен је парастос за 14 Срба, убијених на њиви док су жњели пшеницу, 23. јула 1999. године. Пошту убијеним одао је и председник Општине Грачаница Срђан Поповић.
Парастос, испред спомен плоче постављене на објекту Основне школе у центру села, служио је Епископ рашко-призренски Теодосије, чиме је обележено 20 година од убиства српских жетеоца.
На скупу је прочитано писмо патријарха Иринеја, који из оправданих разлога није био у могућности да данас служи парастос.
Пањењем свећа и полагањем венца пошту убијеним жетеоцима дао је и председник Општине Грачаница Срђан Поповић, који је у свом обраћању истакао да већ двадесет година од страшног злочина чекамо правду, као и да никада нећемо и не смемо одустати од ње.
„То је најважнија порука, то је снажно осећање, то је поглед у нормалнију будућност свих нас. Чини се да је двадесет година протекло као један тренутак и то је тачно, јер време и људско постојање, овде на земљи, обележено је правдом и потребом да се она примени, покаже и доживи. Јанићијевићи, Живићи, Одаловићи, Цвејићи, Тепшићи, Јовановићи, Ђекићи, Марковићи, Јанковићи, Димићи, Стојисављевићи још нису дочекали правду. Неправда и некажњивост злочина унели су и наше животе несигурност, осећај неслободе, потребу да се побегне из овог места, из градова са Косова и Метохије. Када су злочинци, пре двадесет година, извршили масакр над сељцима на њивама рачунали су да је то крај овог села и да ће сви побећи, да нема смисла овде живети и да је излаз у сеоби. Али преварили су се, јер се љубав према овом пољу и овој земљи не може убити. Разумљиво је, и то видимо, да неки нису издржали да су отишли, али већина није оставила своја огњишта. Због те већине, због ове деце у Старом Грацку, због правде и будућности и, на првом месту, због свих невиних жртава имамо право да кажемо: не напуштајте ову земљу, не остављајте своје куће, не селите се одавде!“
Поповић је поруку упутио међународној заједници и институцијама.
„Још једна порука је драматично важна и њу упућујемо међународној заједници и локалним институцијама: учините тај корак и помозите да правда дође међу нас и међу невине жртве. Како је могуће да завера ћутања буде важнија од савести? Како је могуће да, поред свих доказа, нико није одговарао? Многи ће рећи – узалудно, двадесет година, понављате једну исту причу, један исти захтев! Ми им морамо одговорити није узалудно, јер све што дише и живи у овом селу понавља: чекамо правду и истину!“
„Без обзира на време и последице та правда и истина ће нас ослободити. Ослободиће терета страшног злочина и албанско друштво које, у нашим сложеним односима, чека истину и правду. Без тога ће све наше приче о помирењу и суживоту бити само губљење времена. На крају драге породице, овде све почиње и завршава са вашим болом и несрећом, а ми смо ту да у свему томе будемо заједно. Ми то можемо да доживимо и осетимо јер је, овде међу нама, мало оних које зло, неправда и несрећа није тешко, некад и фатално погодила. Највише зато имамо право да кажемо: разумемо ваш бол, знамо лице ваше несреће, осећамо вашу тугу и несрећу као своју личну. Због свега тога можемо и морамо да помогнемо једни другима. Ми смо заједница која зна шта је зло. Ми смо људи способни да опростимо, не заборављајући правду.“, рекао је председник Општине Грачаница Срђан Поповић на помену убијеним жетеоцима у Старом Грацку.
Осим Поповића, пошту убијеним жетеоцима одали су и и бројни политички представници, између осталих, представници Српске листе, председник Горан Ракић и потпредседник Игор Симић, док је у име Канцеларије за КиМ парастосу присуствовао помоћник директора Петар Петковић.
„Навршава се 20 година неизмерне туге и бола за четрнаесторицом српских мученика који су масакрирани на њиви усред жетве. Стравично су убијени зато што су Срби и што су били одлучни да остану на својим огњиштима. Од овог страшног злочина златно класје у Старом Грацку рађа пшеницу боје крви и тако ће бити све док не буду приведени лицу правде сви они који су починили овај злочин. Овај злочин представља неизбрисиву мрљу на образу међународне заједнице која није ништа учинила да се овај злочин расветли“
Пре двадесет година у Старом Грацку код Липљана, на њивама, док су жњели жито, убијени су Милован Јовановић, Јовица и Радован Живић, Андрија Одаловић, Слободан, Миле, Новица и Момчило Јанићијевић, Станимир и Бошко Ђекић, Саша и Љубиша Цвејић, Никола Стојановић и Миодраг Тепшић.
За убиства нико није одговарао.
У знак сећања на страдале жетеоце у Старом Грацку се одиграва меморијални турнир у малом фудбалу.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.