Главни циљ Одељења за здравство и социјалну заштиту општине Грачаница у 2017. години биће побољшање здравствене заштите наших грађана. Ситација боља него раније, каже директор Александар Поповић.
Како оцењујуте 2016. годину када је Одељење здравства и социјалне заштите у питању?
За Одељење здравства и социјалне заштите протекла година била је пуна изазова, када је у питању снабдевање санитетским материјалом и лековима здравствених установа на територији наше општине. Успели смо да одређена средства уложимо у набавку савремене медицинске дијагностике тако да је априла месеца 2016. године дата на коришћење нашим здравственим установама опрема вредна преко 220.000 хиљада евра. Буџетска средства из 2016. године су искоришћена за набавку потребне опреме, као и за реновирање и изградњу инфраструктурних објеката. Буџетска средства из 2016. године су у потпуности реализована.
Шта је највећи проблем у здравственим установама на територији општине Грачаница?
Проблеми са којима се наше здравствене установе суочавају су пре свега недостатак радног простора који би био адекватан за пружање квалитетних здравствених услуга. Осим овог проблем је и недостатак модерне здравствене апаратуре за постављање дијагнозе. Овај проблем смо делимично решили у 2015. и 2016. години а наставићемо са овом праксом и у 2017. години. Општина Грачаница и Одељење за здравство и социјалну заштиту представљају стуб развоја здравства на нашој територији где логистичком, и материјалном подршком, подижу квалитет здравствених услуга.
Како оцењујете ситуацију са медикаментима?
У задње три године овај проблем се решава много ефикасније него што је то био случај раније. Довољно је да видите полице у нашим апотекама које су испуњене лековима, пре свега за лечење акутних и хроничних болести. Чак и они злонамерни морају то да признају. Постоји још проблема, али ти проблеми су многи мањи него што су били.
Одељење за здравство је у протеклој години у опреми помогло све здравствене установе?
Већ сам напоменуо да је у 2016. години дато на коришћење здравственим установама савремена медицинска апаратура у вредности преко 220.000 хиљада евра купљених из буџетских средстава за капиталне инвестиције за 2015. годину. То су неколико модерних ултразвучних апарата колор-доплера 4Д, монитори за праћење здравственог стања пацијената, дефибрилатора, инфузионих пумпи, ЕКГ апарата, стерилизатора. За потребе лабораторије набављени су апарати новије генерације за биохемиске анализе крви у вредности преко 50.000 хиљада евра. Такође је набављено и лед светло за операциону салу.
Поједине здравствене установе имају проблем са недостатком санитетских возила?
Заједно са Министраством здравља у Приштини извршена је набавка и подела три нова санитетска возила која су дата на коришћење здравственим установама. Ово је почетак решавања горућег проблема недостатка и замена дотрајлаих санитетских возила у нашим установама. Савремена медицина захтева брзо деловање лекарских екипа тако да нова санитетска возила ће нам бити приоритет у наредном периоду.
Како оцењујете рад Дијагностичког центра?
Дијагностички центар је у периоду од 2014. године до данас својим радом оправдао место лидера што се тиче лабораторијске дијагностике у нашој општини. Оно што је важно јесте да постоји континуитет у раду одређених лабораторијских услуга за које се до сада морало ићи или код приватника или у Централној Србији. Број посета пацијената и број услуга далеко премашује сва наша очекивања у овом периоду. Ординирање истакнутих лекара специјалиста и професора на медицинском факултету су још један доказ сврсисходности постојања Дијагностичког центра.
Хоће ли буџет Одељења за 2017. успети да реализује планове? Шта су главни циљеви?
Планови за 2017. су велики иако буџет здравства већ неколико година остаје исти или се смањује. Главни циљеви су да наставимо континуирано снабдевање санитетским материјалом и опремом здравстве установе. Оно на шта ћемо обратити пажњу јесте да примарну здравствену заштиту приближимо сваком нашем кориснику и да грађани активније учествују у креирању свог здравља. То ћемо постићи активним учествовањем наших грађана у спровођењу наших акција усмерених на пре свега очувању здравља и мера превенције као једно од најефикаснијих и најјефтинијих за спровођење те политике. У 2016. години је обављено писмено и усмено тестирање лекара опште праксе, као и помоћног особља што чини наш рад транспарентним. Запошљавање стручног кадра, њихово даље школовање и останак у нашим здравственим установама ће бити приоритет.
Каква је ситуација када је социјална заштита у питању?
Велики број наших социјално угрожених грађана је добило помоћ од стране Општине за лечење и куповину одређених лекова које користе у свом лечењу. Намера нам је да транспарентно и јавно поставимо критеријуме које су то особе које могу да добију помоћ од стране Општине Грачаница. Ово ћемо радити и у 2017. години у зависноти од средстава која нам буду на располагању. У 2016. години смо одвојили средства за изградњу радионице за штићенике Куће за омладину као и партерно уређење Дома за стара лица на Падалишту и са тиме ћемо наставити и у 2017. години.
Која је Новогодишња порука грађанима Општине Грачаница?
“Ми бринемо о вашем здрављу“ у име Општине Грачаница – Одељење здравства и социјалне заштите жели свим нашим грађанима здравља и среће у новој 2017. години.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.