Парастосом страдалима, Ликовном колонијом „Јесен у Призрену“ и Академијом „Петнаест година незаборава!“, у Грачаници је данас обележена петнаеста годишњица од Мартовског погрома.
Поводом 15 година од великог Погрома који је почео на данашњи дан у Манастиру Грачаница служен је парастос страдалима. Заједно са свештенством и монаштвом рашко-призренске епархије парастос страдалима служио је епископ Теодосије.
Председник општине Грачаница Срђан Поповић са сарадницима, породице жртава, представници епархије, званичници и грађани потом су прошетали од Манастира до Дома културе где је организовано полагање белих ружа испред уметничке инсталације „MISSING“ на којој се налазе фотографије несталих лица.
Након тога у Галерији Дома културе у Грачаници отворена је изложба радова са Ликовне колоније „Јесен у Призрену“ , насталих на колонији која се одржала у манастиру Светих Архангела који је тешко пострадао у Погрому. Изложба је креативни стваралачки одговор на разарање које се догодило 17. марта.
Централна манифестација обележавања 15 година од Мартовског погрома одржана је у Дому културе тачно у подне академијом „Петнаест година незаборава!“.
На академији је приказан филм „Страдање“ – аутора Ранка Ђиновића. Обраћајући се присутнима председник општине Грачаница Срђан Поповић казао је да се данас обележава један од најтежих дана у нашим животима и један од најпотреснијих догађаја у савремној српској историји.
„Размера насиља које данас цео свет зна под именом Погром је толика да би нам требало неколико сати да само побројимо оно што је уништено, да прегледамо материјале и сведочанства, да побројимо имена осам стотина људи који су претучени и повређени, да се сетимо четири хиљаде невољника који су тих дана изгубили кров над главом. Како описати спаљивање црква и манастира, пљачку икона и књига, спаљене библиотеке? Како је могуће да је то стало у само два дана?
Имена пострадалих Боривоја Спасојевића, Јане Тучев, Драгана Недељковића, Добривоја Столић и његовог сина Борка, Бобана Перића, Златибора Трајковића, Ненада Весића и Југослава Савића постала су симбол укупног страдања.
Помињући њих ми помињемо страхове, несрећу и муку свих жртава. Знам да су многе жртве Погрома овде међу нама, знам да многи траже правду и данас, и знам да правда, сем Божије, никада неће стићи за огромну већину. Знам, и ви знате, још једну важну и, чини се, најважнију ствар да ми од правде одустати не можемо и зато је данас ово сећање тражење правде и наш вапај за правдом. Нећемо никада престати да говоримо локалним и међународним институцијама – пронађите организаторе и казните починиоце, јер без тога наши животи, без обзира на проток времена, неће бити нормални. И не само то – односи Срба и Албанаца биће трајно и болно обележени мартовским насиљем и хаосом, а неповрење у међународну заједницу и њену могућност да заштити слабе и немоћне остаје као горко искуство и лична несигурност сваког појединца.
Имали смо сви несрећа и страхова у својим породицама, али се страх и несрећа 17. марта не може поредити са тим искуствима. Лично сам тих дана осећао страх за све што постоји око мене, за људе, за своје ближње, за свој дом, за нашу Грачаницу.
Очигледна је била намера организатора и масе, која је – како је међународна заједница извештавала – бројала неколико десетина хиљада, да се ми никада не опоравимо и да наш живот изгуби сваки смисао. Било је логично очекивати да одемо и напустимо, да спаљено не обнаваљамо, да се затворимо у себе и нестанемо.
Желим да кажем да је овај дан позив на стварање и обнову, он је обавеза да од Грачанице направимо град јер смо тог дана остали без својих сународника у већини градова јужно од Ибра. Овај дан не сме бити дан очаја и сазнања да ништа не можемо урадити. Напротив, данас морамо рећи, ако смо такво страшно насиље успели да преживимо, морамо радити и градити, морамо се поправљати и поштовати мећу собом. И на крају морамо рећи ми остајемо овде!“, казао је у говору на Академији председник општине Грачаница Срђан Поповић.
Осим представника рашко-призренске епархије на академији су говорили и помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију Дејан Павићевић, представник Удружења „Косметски страдалници“ и представник Комисије за нестала лица.
На академији је наступила и певачка група ансамбла „Венац“ и Хор Музичке школе „Стеван Мокрањац“.
Помоћник диретора Канцеларије за Косово и Метохију Дејан Павићевић поручио је на Академији да се сви морамо сећати овог Погрома.
„Морамо се сећати одакле долазимо да би знали куд идемо.Можемо да опростимо али не смемо да заборавимо. Само се дубоко загледајте у очи своје деце. Видећете душу својих предака“, казао је Павићевић.
Владика рашко призренски Теодосије рекао је на Академији да се данас сећамо свих невино страдалих на Косову и Метохији те да је Мартовски погром само једно у низу страдања српског народа и цркве.
„ И поред свега тог име православно и српско није нестало. У нашим црквама и манастирима још се поје света литургија што је најбољи показатељ да колико год страдали наша вера у искушењима бива све јача. Свака сила на овом свету је пролазна и нико на несрећи другога не може да гради своју срећу“, казао је владика Теодосије.
Организатори обележавања Мартовског погрома били су Дом културе „Грачаница“ , Удружење „Косметски страдалници“ у сарадњи са сродним удружењима и уз подршку Канцеларије за Косово и Метохију, Комисије за нестала лица, Скупштине града Приштине и Општине Грачаница.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.