Општина Грачаница и општинско Одељење за урбанизацију данас је у великој сали Дома културе у присуству професора и студената са архитектонских факултета из Љубљане и Косовске Митровице, представника Министарства за одрживи развој и представника Норвешке амбасаде, која је финансијски подржала пројекат о урбанизацији Грачанице изложила основне потребе и циљеве у креирању урбанистичког плана који ће изменити тренутну слику Грачанице.
Председник општине Грачаница Срђан Поповић се гостима и посетиоцима конференције обратио путем видео поруке из Берлина и поручио да је урбанизација Грачанице један од приоритета у раду ове локалне самоуправе.
“Овај догађај је веома битан за општину Грачаница. Као што и сами можете да видите општина Грачаница је рурална средина која је састављена од 18 засеока, па морамо израдити урбанистички план ако желимо да опстанемо и останемо на овим просторима и ако желимо да градимо своју будућност. Наша омладина је, нажалост, ускраћена за много тога. Нема исте услове за развој као што их има омладина у Приштини, Гњилану, Пећи и Призрену. Ми смо ти који морамо то да променимо и дамо им правилне услове за живот и њихов развој. Урбанистички план ће зауставити и дивљу градњу и дати смернице једне градске средине у будућности наше општине”, поручио је у видео поруци председник општине Грачаница Срђан Поповић.
Као један од највећих проблема у тренутном стању овог места предтавља магистрала која пролази кроз сам центар Грачанице и поред најзначајнијих културних и верских споменика и велики број јавних институција. Директор Одељења за урбанизам при општини Грачаница Дејан Јовановић истакао је да је значај изградње заобилазница велики и да је за полазну тачку у реализацији пројекта узет манастир Грачаница.
“Почели смо да радимо на пројекту урбанизације Грачаница који ће финансирати Норвешка амбасада у сарадњи са Канцеларијом за питање заједница, а пројекат се имплементира преко Туристичке организације Грачанице. Циљ конференције и четвородневне радионице, које данас почињу, јесте да се студенти упознају са ситуацијом на терену и одмах приступе изради урбанистичког плана Грачанице, који ће ићи кроз архитектуру, урбано планирање, одрживи развој и туризам. За главну полазну тачку ка даљој урбанизацији узет је манастир Грачаница, јер према тренутном стању, функционисање манастира је у небезбедним условима”, рекао је Јовановић.
Директор ТОГ Бобан Петровић истакао је да су туристички потенцијали општине Грачаница значајни, а да ће урбанизација допринети у даљем развијању туризма у нашој општини.
“Имамо за циљ да у централном делу око манастира направимо шеталисте,где ће бити забрањен саобраћај због вибрација које утичу на манастир, а и генерално УНЕСКО споменици не би требало да буду поред већих саобраћајница”, поручио је Петровић.
Директор Дома културе у Грачаници Живојин Ракочевић је у свом излагању на конференцији о урбанизацији Грачанице поручио да Грачаница мора добити модеран урбанистички изглед.
“Наши погледи се морају зауставити на неким фасадама, погледи наших младих људи не могу преживети садашњи визуелни тренутак у Грачаници и зато сте ви драгоцени у почетку развоја онога што ће бити наш град. У центру тог града је нас симбол који се зове Грачаница и који је сада окружен хаосом у ком ми живимо. Ми морамо имати своје шеталиште, своје фасаде, кућу косовске хране, мали хан, кулу за становање, мале хотеле, морамо имати тај мирис који ће се саживети са Грачаницом и са аутентичним становништвом које у њој живи”, рекао је Ракочевић.
У раду на пројекту је укључено шест професора из Митровице и Љубљане, 30 студената, 6 стажиста као и Одељење за Урбанизам и заштиту животне средине и Туристичка организација Грачанице.
Извор: Радио Грачаница
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.