Парастосом који је у манастиру Грачаница служио владика рашко призренски Теодосије, шетњом од манастира до Дома културе где су испред инсталације МИССИНГ положене беле руже, изложбом „Јесен у Призрену 2022“ и свечаном академијом у Грачаници је обележено 19 година од мартовског погрома.
Након парастоса и полагања белих ружа испред инсталације МИССИНГ , у Галерији Дома културе отворена је изложба радова са Ликовне колоније „Јесен у Призрену“ . Изложбу је отворио eпископ новобрдски и викар патријарха српског, архимандрит Иларион.
Владика рашко призренски Теодосије казао је да се данас сећамо свих невино страдалих на Косову и Метохији те да је мартовски погром само једно у низу страдања српског народа и цркве.
„Увек смо били спремни да са другима живимо у миру и да делимо оно што нам је свима као људима Бог подарио али истовремено мартовско страдање 2004. године као и бројни напади и злочини који су учињени над нашим народом у последње 24 године, па и ови најновији, само нас чине још више решеним да се никада не одрекнемо онога што је наше. Зато је свако обележавање годишњице мартовског погрома нама и подсетник и порука да се не може градити будућност једног народа на забораву своје историје“, казао је на свечаној академији владика рашко призренски Теодосије.
Председница општине Грачаница проф. др Љиљана Шубарић рекла је говорећи на Свечаној академији поводом годишњице мартовског погрома да је 17-ти март дан када не обележавамо само Мартовски погром већ сећање на све косовско метохијске жртве, на сва страдања која су део вишедеценијског процеса чије је циљ нестајање Срба са овог простора.
- „Сви они којих се данас сећамо поручују нам да је наша дужност, да је наша обавеза да чувамо завет који нам је дат, да не одустајемо, да овде данас нисмо случајно, да морамо да градимо, радимо и стварамо, да чувамо своје домове, светиње и Косово и Метохију трпљењем, трудом и непресушним утемељењем вере у сваки сегмент нашег битисања. Тог 17-марта мађународна заједница пала је на тесту правде и правичности, одбране свих европских повеља, на тесту одбране права на безбедност и мир… И данас после 19 година поправни испит није положила. Страдања над нама, над нашом децом, над нашом имовином над нашим животима настављају се пред њиховим очима и очима целог света истим интензитетом, “ казала је председница Шубарић.
Она је још једном затражила правду за сва учињена недела и за све невино страдале насгласивши да се само јединством и слогом могу превазићи сви изазови са којима се српски народ суочава.
„Тражимо правду и повратак свих протераних комшија од Шилова до Зубиног Потока. Тражимо правду за све уништитеље наших храмова! Пронађите и адекватно осудите бар једног убицу наше деце, наших сународника, бар једног рушитеља наших домова и светиња. Покушајте да бар тако, бар на наминималнији начин очистите национални кад бар нећете личне грехове према једном недужном народу! Престаните да нам угњетавате слободу!“ поручила је прредседница општине Грачаница.
На академији која је у Дому културе у Грачаници организована поводом 19-те годишњице од мартовског погрома говорили су Милена Парлић, помоћница директора Канцеларије за Косово и Метохију, Срђан Поповић, начелник Косовског управног округа и Наташа Шћепановић из Удружења „ Косметски страдалници“.
Свечана академија поводом Мартовског погрома отворена је химном Боже правде у извођењу чланова Ансамбла „Венац“ а програм је употпуњен наступом Хора Призренске Богословије и изведбом глумца Народног позоришта Приштина Небојше Ђорђевића као и приказом дела школе балета из Грачанице.
Обележавању 19-тогодишњице мартовског погрома у Грачаници присуствовали су и многобројни представници институција и Привремних органа као и потпредседник Српске листе и председник општине Штрпце Далибор Јевтић.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.