Општина Грачаница ове године била је домаћин манифестације „Грачаничко прело“ које се по први пут одржава у организацији Туристичке организације Грачанице. Истовремено данас је у склопу манифестације одржан и трећи међуопштински сајам меда.
Етно-културна манифестација „Грачаничко прело“ окупила је данас на празник Успенија Пресвете Богородице у Грачаници излагаче, уметнике и мале произвођаче а имала је за циљ да на најбољи начин представи богату историју и традицију општине Грачаница.
Председник општине Грачаница Срђан Поповић поручио је да су вера, традиција и култура суштински веома важни за останак и опстанак народа на Косову и Метохији а да ће општина Грачаница и убудуће бити подршка свим организацијама и појединцима који желе да праве вредности сачувају од заборава. Он је додао да је поносан на чињеницу да се ове године организује „Грачаничко прело“ на празник Велике Госпојине и верује да ће у наредним годинама манифестација како и кажу организатори постати чувар народне традиције кроз песму, фолклор, музику и друге облике народног умећа и стваралаштва.
„ Грачаничко прело има за циљ такође да се на тренутак подсетимо свих правих духовних и традиционалних вредности и да отргнемо од заборава све оно што вековима уназад представља наш народ, традицију и културу“, рекла је новинарима Сандра Ђокоћ председница Туристичке организације Грачанице која је организатор манифестације.
Председник Удружења пчелара “Нуклеус” Младен Ђокић изразио је задовољство тиме што на трећем мађуопштинском сајму меда учествују и пчелари из осталих општина на Косову и Метохији.
Пчелари који су на овој манифестацији изложили своје производе јердинствени су у оцени да ни ова година није била наклоњена пчеларству и скрећу пажњу на прекомерену употребу пестицида.
“Најпотребније је смањити употребу хемије и пестицида. Нажалост, свака воћна и биљна култура се третира и по десетак пута, све се то одражава на пчеле али и на животну средину”, каже за Радио Грачаницу Синиша Ђорђевић, пчелар из Грачанице.
У оквиру манифестације”Грачаничко прело” одржане су узложбе домаће радиности, као и традиционалних јела са овог подручја.
Између осталих етно хаљине, народне ношње и рукотворине изложиле су представнице удружења „Авенија“ из Лапљег Села док су производе косовске народне кухиње преипремиле жене окупљене око „Кетеринга на кашику“ удружења које се бави производњом и продајом домаћих јела.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.