Председник општине Грачаница, Владета Костић изјавио је, за програм Радио Грачанице, да безбедносна ситуација није на задовољавајућем нивоу и да је опало је и поверење у Полицијску станицу у Грачаници. Костић је говорио о плановима и новим изазовима локалне самоуправе у 2016.години.
Каква је тренутно безбедносна ситуација у Грачаници сви знамо за нападе и претње општинским службеницима и реците ми каква је тренутно ситуацуја?
Моје мишљење и мишљење одборника општине Грачаница и целе скупштине јесте да безебдносна ситуација није задовољавајућа у општини Грачаница, да је ниво криминалитета у порасту и да је код грађана осећај сигурности опао. Такође је драстично опало поверење у Полицијску станицу у Грачаници обзиром да велики број случајева није решен чак и онај број случајева који је пријављен, а да не причам о случајевима за које је покушано да се пријаве а који нису регистровани у самој Полицијској станици. Као што знате број полицијских службеника у Полицијској станици је веома мали, некада је тај број службеника био доста већи. Имали смо две подстанице у нашој општини, једну у Гуштерици и једну у Лепини, сад те две станице не постоје. Мањи је број обиласка тих рубних села односно патролирања по самој територији и наравно да то оставља простор тим неким криминалним групама да ниво криминалитета у нашој општини порасте. Ми свакако имамо редовна заседања Одбора за безбедност али на прошлој Скупштини одборници су покренули иницијативу да наш гост на Скупштини буде командир полиције који ће ближе да појасни ствари с`обзиром да то није успео да уради на прошлом Одбору за безбедност.
На који начин би требало да се поспеши та безбедносна ситуација и докле се стало са истрагом када су напади на општинске службенике у питању?
Општина није Полицијска станица општина може да брине о инфраструктурној, саобраћајној и комуналној безбедности грађана. Наш посао јесте да кординирамо рад са Полицијском станицом у Грачаници али ако зато немамо добру вољу са друге стране онда је то немогуће зато општина мора и треба да брине о безбедности својих грађана али механизам за то јесу полицајци односно сама Полицијска станица зато и постоји Одбор за безбедност зато треба и командир полиције да има интезивну и добру сарадњу са председником општине без обзира да ли се политичка припадност председника општине свиђа или не свиђа командиру полиције и та сарадња је била коректна у првих шест месеци мог мандата. ако тако могу да кажем, ми смо имали пар ситуација око инцидената у дискотеци то смо заједно у кординацији решавали резулати су одмах након тога били видљиви оног момента када се у рад Полицијске станице, по мом мишљењу, и командира полиције умешао тај политички аспект онда је настао и проблем у комуникацији и ако та комуникација не постоји онда је свакако проблем да се безбедност доведе на задовољавајући ниво. Ја апелујем на све институције које су дужне да се баве безбедношћу самих грађана и њихове имовине да предузму кораке обзиром да Полицијска станица у Грачаници за то није способна по мишљењу одборника општине Грачаница, по мишљењу чланова Одбора за безбедност, по мом личном мишљењу јер шта ће нама Полицијска станица у центру Грачанице ако могу да се у року од шест месеци десе три подметања пожара општинским службеницима, ако може да се повећа број крађа и ако безбедност није лоша онда ћемо у тој згради да отворимо обданиште то ће нам свакако бити корисније ако имамо полицију која не ради свој посао.
Уколико се чак ни општински службеници не осећају безбедно како би се осећали и сами грађани општине Грачаница?
Општински службеници су грађани општине као и сви са подједнаким правима и подједнаким обавезама, али је недопустиво да се апсолутно не реши нити један случај, ми смо мала средина и ми врло добро знамо нарочито што је за задње паљење аутомобила општинског правобраниоца најављено паљење и то је пријављено полицијској станици. Као што знате моји службеници су добијали претеће поруке све је то уредно пријављено зашто то полиција није узела за озбиљно или зашто није дала у разматрање ја то стварно не знам то је питање за полицију, али те претње који су моји службеници добијали путем смс почињу да се остварују.
Надамо се да ће се безбедносна ситуација у општини Грачаница побољшати у наредном периоду ви ћете свакако апеловати. Пређимо сад на неке политичке теме имамо најављене предстојеће парламентарне изборе у Србији имамо донекле и најављене председничке косовске изборе. Реците ми најпре за парламентарне изборе како ће они и на који начин ће бити организовани на Косову?
Што се тиче парламентарних избора трећи пут већ ОЕБС учествује у организацији парламентарних избора то је 2012. први и други круг, председничких и парламентарних избора 2014. парламентари избори и ове године на којима ће такође ОЕБС имати организацију односно мониторинг и надгледање свих тих избора. Мислим да ОЕБС већ има уигран тим, тачније уиграну екипу која то ради и 2014. и 2012. све је протекло успешно без икаквих инцидената и проблема и не видим разлог зашто би то сад био проблем и сасвим сам сигуран да неће бити инцидената нити од стране албанаца нити ће бити проблема од стране организације што се наше стране тиче ми ћемо дати све од себе. Све политичке партије већ знају који су услови, која су правила одржавања избора у организацији ОЕБС-а. Мислим да ће и овога пута све протећи без икаквих проблема и да ће се парламентарни избори одржати на овим просторима.
Када су косовски председнички избори у питању да ли ће Српска листа имати свог кандидата на тим изборима?
То је више питање за председника Српске листе него за мене ја сам само обичан председник општине и немам неко значајније учешће у раду Српске листе. Знате право је сваког без обзира на нацију сваке политичке опције без обзира на нацију коју представља да има свог кандидата. Да ли ће Српска листа уколико кандидује свог кандидата успети да обезбеди још 20 албанских потписа обзиром да је потребно 30 потписа, ја бих волео да је то могуће, лично причам у своје име обзиром да у овом тренутку не видим посланика албанске националности који би смео да стави свој потпис на српског кандидата обзиром да ви знате са којим степеном агресивности наступа опозиција у самој скупштини и ван ње. Волео бих да Српска листа може да прикупи довољан број потписа и има свог кандидата а да ли ће видећемо.
Колики је буџет за 2016. годину и шта је са њим предвиђено?
Буџет је исти као прошле године само што је увећан ниво капиталних инвестиција, а смањен оперативни ниво, мислим на робе и услуге, као и субвенције. На почетку године објавили смо јавни позив за трошење субвенција. Закон предвиђа да само председник оштине може да одлучи коме и како се деле, међутим нисмо хтели тако да трошимо средства која треба да поделимо свима подједнако онолико колико их имамо. Комисија ће прегледати све апликације а потом ће се упутити на скупштинско усвајање, без обзира што, понављам, није обавеза и онда ће општина потписивати меморандуме са организацијама које прођу. Овим примером желимо да покажемо да је могуће трошити буџетска средства транспарентно. Онде где ћемо можда имати проблем су робе и услуге, с обзиром да преко тога општина плаћа сва могућа одржавања, и комунално и хитне интервениције, итд. Покушаћемо да робе и услуге подигнемо макар на прошлогодишњи ниво како би годину изгурали са мањим проблемима и оно што је битно када су капиталне инвестиције у питању, односно инфраструктура, покрећемо процедуре како би тај ниво буџета потрошили на време. Имамо уштеде које преносимо од прошле године у висини од преко 400 хиљада евра, нешто од тих пара усмерићемо на инфраструктуру а нешто, уколико нам министартво одобри, на робе и услуге, субвенције и оперативни део буџета који нам је у овој години знатно смањен.
Шта је од конкретних пројеката предвиђено за ову годину?
У првом кварталу ове године покушаћемо да што пре наставимо изградњу пута Скуланево – Суви До, покушаћемо да нађемо средства да тај пут наставимо до Новог Насеља и на тај начин повежемо села. Такође, све пројекте који су урађени у првој фази планирамо да завршимо до краја, како не би остали незавршени. Приоритет је сала у Лапљем Селу, а паралелно са тим почињемо разговоре и тражимо средства за наставак изградње болнице у Бадовцу. Ту ништа не могу да обећам јер то не зависи од општине, већ од министарства и неких других централних институција. Колегијум ће одлучити шта је то што ће се радити, јер да би сте били успешни као инситуција одлуке не можете доносити сами, већ са тимом са којим радите и од тих одлука зависи имплементација.
Због чега се стало са изградњом болнице?
Од предвиђених четири или пет милиона колико је Влада требала да издвоји за болницу потрошен је само један. Болница, колико сам информисан, има 9 хиљада квадрата. Формирали смо Комисију која је била на терену и утврдила шта је то рађено и према извештају општина је дужна извођачу радова око 220 хиљада евера. Уговор је истекао а ми смо успели да обезбедимо 300 хиљада додатних средстава, што није довољно за видљив напредак на овако великом објекту, тако да нам предстоји серија разговора са централним инситуцијама како би нашли заједничко решење, како и на који начин да наставимо да градимо болницу, али и где да нађемо новац. Уколико би ове године успели да нађемо још додатна финансирања онда би резултати били знатно видљивији. Ја немам лажну наду да у једној години или чак две да може бити завршена, али макар да почнемо и онда ће неко после нас способинији, паметнији, млађи, ваљда успети да заврши тај објекат.
Шта је са најављеном изградњом Средњошколског центра?
Пре пар недеља одржан је још један у низу састанак са представницима ЕУ и договорен је пројекат изградње и сада је тендерска процедура за израду детаљног пројекта у току. Мислим да је ЕУ веома заинтересована за тај пројекат и мислим да су скоро па већ или већ донели одлуку. Нама је веома битно да ЕУ донесе ту одлуку и обезбеди средства за то. Све је у рукама европљана јер они расписују тендер и за израду детаљног пројекта, они расписују тендер и за извођење самих радова. Од нас су тражили да објединимо парцелу, тражили су од нас податке око путне инфраструктуре око парцеле. Реч је о парцели која се налази у Лапљем Селу између Дома културе и реке. Лапље Село је за њих било веома прихватљиво зато што се налази територијално у центру наше општине. Средњеобразовни центар по том пројекту требало би да има и спортске терене али видећемо којим ће темпом ићи процедура расписивања тендера. Јавност ћемо благовремено информисати о помацима на овом плану јер је изградња Средњеобразовног центра за нашу општину од немерљивог значаја јер би се простор у основним школама растеретио од друге и треће смене.
Један од водећих проблема у општини Грачаница, као и у другим општинама јесте незапосленост. Како ће општина Грачаница решавати тај проблем у овој години?
У односу на остале општине у протекле две године ми смо одређени број људи упослили и ти људи примају плату из буџета саме општине. Буџет општине је такав да не може бескрајно да се увећава и да прима нове раднике. Нама су преко потребна радна места у том реалном сектору и прве кораке које смо предузели прошле године јесте да смо одређене велике компаније успели да некако доведемо на територију општине Грачаница. Једна од тих компанија интернационалних јесте и Горење. Ми имамо договор са њима да један симболичан број радних места понуде општини односно да конкурс иде преко општине а ти људи, који би били примљени, радили би у погонима Горења која се налазе код Новог Насеља . Видећемо да ли ћемо имати заинтересоване за рад у реалном сектору али ако постоји интересовање само да би се примала плата а да се ништа не ради онда се поново враће она стара навика „дајте ми ваучер да не радим ништа него да седим по кафићима“. Таква пракса тренутно у 99 посто случајева не постоји. Постоје извесни проблеми у здравству код одређеног броја стручног кадра јер се по систематизацији тражи лекар специјалиста а лекар специјалиста већ има ангажовање а нама је преко потребан. Боље да ангажујемо лекара специјалисту и у Дијагностичком центру и да му дамо одређени део примања него да тај новац вратимо у буџет. Уколико постоји неки лекар специјалиста а да нема никакво примање нека се јави. Општина Грачаница ће га свакако ангажовати.
Још један од великих проблема, чини се и нерешив, је проблем паса луталица…
Азил је нешто што смо ми наследили. То је нешто што је потписано 2013.године и тај азил је најпре био код ЕТЦ-а сада се он налази горе на Падалишту. Тај азил мора хитно да иде са те локације. Ми ћемо марта месеца покушати да тај азил изместимо на локалцију која је удаљенија од насељеног места и оно што је у нашој моћи јесте да финансирамо азил. Ми можемо и да га угасимо. То није проблем али опет ћемо имати проблем паса луталица као што га има Липљан и то још већи а нема азил. Азил финансирамо само зато што нама даје за право да ми можемо, ако успемо да подигнемо квалитет услуга, да имамо некога на кога можемо да се ослонимо да склони агресивног пса са улице. Више пута сам о овом проблему говорио и на централном нивоу и на седницама Асоцијације косовских општина али верујте да остале општине имају много веће проблеме са псима луталицама.
На који начин ће се решити проблем дивљих депонија?
Пре три године имали смо 27 дивљих депонија. На пролеће 2014.године покренута је акција њиховог чишћења чиме се број дивљих депонија смањио. Наредне године такође на пролеће у новој акцији направљени су нови помаци на том пољу. Овог пролећа организоваћемо још једну акцију уклањања дивљих депонија али није најтежи проблем чишћење дивљих депонија него спречити њихово стварање а за то је потребно мењати навике самих грађана.
Да ли постоје казне за неодговорне појединце у том смислу?
Постоје казне али наша инспекцијска служба има четири инспектора а имамо преко 20 хиљда становника и велику територији и немогуће је да у сваком тренутку четири инспектора покрију ту територију обзиром да они нису задужени само за екологију него и за инфраструктуру, трговину, привреду, бизнис зону… Наша општина има пројекцију, систематизацију радника и буџет на 10 600 становника а релан број становника наше општине је између 22 и 25 хиљада. Дакле, упола више нам треба људства, упола више нам треба буџета неби ли смо боље фунционисали. Ми се трудимо да редовно пружамо услуге грађанима са овим капацитетима са којима располажемо. Залагањем мислим да добрим делом то и успевамо. То казују и мерила и показатељи . Ако бисмо имали буџет на 22 или 25 хиљада становника људство и број радника ја сам сигуран да би ниво услуга општине Гарчаница био много много бољи.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.