Председник општине Грачаница Срђан Поповић отворио је вечерас изложбу радова насталих на овогодишњој Видовданској колонији. Награда „Лонгин“ уручена је историчару уметности и сликару Александру Ђурићу из Београда, а награда „Димитрије Поповић“ Филипу Ристићу из Штрпца.
Изложба слика насталих у оквиру ликовне колоније „Видовдан 2018“ свечано је отворена у оквиру „Видовданских свечаности“ у галерији Дома културе „Грачаница“. Изложбу је отворио председник општине Грачаница Срђан Поповић који је том приликом нагласио је да је одржавање ове колоније, као и свих других манифестација културе, од великог значаја за општину.
“Када ликовна колонија крене, за нас то значи, да је то почетак прославе Видовдана. Верујем да ће тако бити и убудуће. Уметницима који су дошли из целе Србије желим да кажем да су оставили један битан и значајан траг за нас овде“, рекао је Поповић и додао да се нада да ће ова колонија, која постоји већ двадесет година, живети.
Награда „Лонгин“ за свеукупно стваралаштво у области ликовне уметности уручена је историчару уметности и сликару Александру Ђурићу из Београда, који је том приликом захвалио на додељеном признању.
„Ја се налазим у периоду када се своде животни и каријерни резултати и гледам свет из обрнуте перспективе. Нисам човек испред слике, него иза слике. Дошао сам овде зато што сам схватио да људи око мене који ми додељују ову награду, са ивице провалије, физичке егзистенције и сопственог опстанка имају снаге да мисле о другоме, о култури, о уметности”, рекао је Ђурић.
Награду „Димитрије Поповић“ за најуспешнијег младог ствараоца на колонији, жири је доделио Филипу Ристићу из Штрпца.
Мајка убијеног Димитрија Поповића, Јоргованка Поповић је уметницима уручила медаље и мајице.
На овогодишњој ликовној колонији, коју су подржали Канцеларија за КиМ, Министарство културе и информиасања Владе Србије и општина Грачаница, учествовало је десет уметника.
Извор: Општина Грачаница, РТВ Грачаница, РТВ КИМ
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.