Одлука да се у Грачаници на изворишту тешких метала рудничког отпада Јаловине, и на подручју чија контаминација није испитана а чије шире подручје још увек није деминирано од муниције и касетних бомби гради Центар за оболелу децу и старе показала је нехуман однос Владе Косова према најосетљивијој категорији становништва. Ова одлука Владе Косова, уколико не буде поништена, имаће далекосежне последице не само на лица која буду боравила у том центру већ и по целокупно становништво општине Грачаница, заједнички је оцењено данас на седници Скупштине оптине Грачаница чији су одборници разматрали одлуку Владе Косова 05/218 о изградњи „Косовског резиденцијалног центра за аутизам, Даунов синдром и инвалидност за децу и старије особе“ а потом и усвојили закључке.
Одборници Скупштине општине Грачаница јасни су у ставу да нису против изградње Центра који има овако хуману мисију и спремни су да понуде и личну материјалну помоћ за изградњу Центра али на другој локацији која неће угрозити ни особе које ће ту бити смештене, ни становништво општине Грачаница а ни даље развојно проширење општине Грачаница.
Председавајући СО Грачаница Милан Димитријевић обавестио је одборнике да су се за ово питање интересовали и представници Уједињених нација који су од њега тражили одговор да ли је Влада Косова пре доношења одлуке упутила било какав допис СО Грачаница што је Димитријевић негирао.
Овом одлуком којом се општини Грачаница одузима једино преостало земљиште погодно за ширење административне зоне и поред којег треба да прође обилазница око Грачанице на шта општина чека више од једну деценију и ако је израда пројекта завршена на најдиректинији начин је према речима председавајућег СО Грачаница Милана Димитријевића прекршен Закон о локалној самоуправи.
„Општина Грачаница као јединица локалне самоуправе у складу са чланом 14 Закона о бр 03/Л040 о Локалној самоуправи има право да поседује и управља непокретном и покретном имовином. Надлежности локалне самоуправе су пре свега прописане и дате Законом о Локалној самоуправи и не могу се другим законима одузимати. Доношењем ове одлуке директно се крши овај закон. Закон о Локалној самоуправи спада у уставну категорију од јавног интереса који не може да се мења. На овај начин читав низ са правне стране је прескочен чак и када је у питању трансперентност јер је одлука донета без и једне јавне расправе. Нико од нас не каже „нећемо центар“. Ми само кажемо да је место изградње тог центра неодговарајуће и тражимо да се то преиспита“, рекао је пред одборницима председавајући СО Грачаница Милан Димитријевић.
РЕЧ НАДЛЕЖНИХ ДИРЕКТОРАТА
Одлуку коју је Влада Косова усвојила 28. 08.2024. општини Грачаница достављена је месец дана касније а одборницима је данас одлуку по овлашћењу председнице општине Грачаница образложио Никола Маринковић директор општинског одељења катастра.
„Влада Косова је овом одлуком прогласила од јавног интереса пет катастарских парцела од којих су три у власништву општине Грачаница а преостале две регистроване су на Владу Косова. Што се тиче општинских парцела ради се о катастарским парцелама 150, 155 и број 17/8. Ради лакше оријентације све катастарске парцеле налазе се у насељу Падалиште. Парцеле се додељују на 99 година добротворном удружењу Балканска сирочад за изградњу Косовског резиденцијалног центра за аутизам, Даунов синдром и инвалидност за децу и старије особе укупне површине нешто више од 13 хектара“, објаснио је Маринковић.
„При почетку парцела од које Влада Косова одузима 5 хектара налазе се административни центри општине јер на територији Грачанице не постоји друго земљиште које припада општини а где би ми могли да ширимо администартивне зграде. Ту се налази општинска административна зграда, Зграда основног суда из Приштине, Дом за старе, Дом за омладину, Бизнис центар, Социјални инкубатор, Ново гробље са капелом и помоћним објектом а одлуком из 2019. године 20 ари од те парцеле додељено је Регионалној компанији Водовод на дугорочно коришћење. Планирали смо и да одвојимо део земљишта ЈКП Екологији као општинском предузећу“, образложила је дирерторица општинског одељења за урбанизам и просторно планирање Александра Ђекић.
„Развојним планом Општине Грачаница чије се усвајање очекује предвиђено је да се 50 хектара од те парцеле издвоји за зелену енергију јер по неким истраживањима та парцела односо тај потез је идеалан за то јер има много сунчаних дана. Било је компанија које су долазиле у општину и са којима смо разговарали на ту тему али чекамо усвајање општинског Развојног плана како би конкретно кренули у ту причу. Ми смо као одељење против изградње тог Центра на овој локацији јер би се тиме угрозили озбиљни општински планови“, рекао је Небојша Миловановић директор општинског одељења за Економски развој.
СТАВОВИ ОДБОРНИКА
„Одборници СО Грачаница су много пута до сада својим радом и делима показали своју хуманост и велико разумевање да такву децу заштитимо. Ова одлука Владе Косова међутим не иде у том правцу. Територија коју Влада Косова хоће да нам одузме је очигледно поробљавање Срба на територији општине Грачаница под маском да је реч о јавном интересу. Косово је довољно велико да се Дом за ову децу сагради на бољем месту. Јаловина која је највећи загађивач на територији општине Грачаница биће први комшија овог Центра . Да ли је нормално да се деци и старима који су већ болесни Дом прави на изворишту Јаловине?, упитала је одборница Снежана Јовановић, затражила да се поштује право на живот свих и предложила да се одлука Владе одбије и да општина поднесе тужбу .
„ Том Центру није место на територији општине Грачаница јер су грађани општине Грачаница деценијама изложени озбиљном екоциду који изазива јаловиште рудника. Лица са посебним потребама су јако осетљива , нарушеног здравља и сензибилнија у односу на здраву популацију и са те стране би била катастрофа направити овакав Центар. Подсећам вас да је последњих година повећан брог мештана општине Грачаница оболелих од карцинома дисајних путева а последњих година је све више деце. Разумем да у своју политику коју води Влада у Приштини не укључује бригу о здрављу Срба и осталих неалбанаца и да су сходно томе еколошку катастрофу Грачанице гурнули у запећак али не могу да разумем да свесно најосетљивију групу људи својим политичким одлукама без икавих студија и анализа препуштају тој еколошкој катастрофи“, казала је одборница Соња Илић Одаловић која је и председавајућа општинског Одбора особа са посебним потребама.
„Ако се одлука Владе Косова руководи јавним интересом онда је требало да се узме у обзир и јавни интерес локалног становништва. Толике смо године провели у разговорима са Министаством за заштиту животне средине да се нађе решење за питање Јаловине али увек безуспешно под изговором да је то земљиште у власништву Трепче и да имовинске ствари нису решене. Највише од свега запањује чињеница да нико из Општине Грачаница није консултован пре доношења ове одлуке“, нагласио је Љубиша Караџић, одборник СО Грачаница.
„Осим тужбе предлажем и да се укључи сваки вид демократског протеста којима ћемо показати да смо против те одлуке и да на тај начин подстакнемо Владу да још једном преиспита одлуку“ предложио је на седници СО Грачаница одборник Милош Тодоровић.
„ Ја сам за изградњу овог Центра. Ову одлуку је донела Влада Косова и ми нисмо експерти за земљиште“, рекао је Гранит Гаши који је јединини био против усвајања закључака на данашњој седници СО Грачаница.
„Као одборника вређе ме чињеница да Влада Косова овом одлуком жели да покаже хуманост а месецима уназад гледамо одлуке које су доношене и којима се за нас и нашу децу забрањује достава лекова, прехрамбрени производи, пензије, инвалиднина и исплата дечијих додатака. То је иронија коју међународна заједница треба да спречи“, рекао је одборник Душан Борисављевић.
Након расправе на четвртој ванредној седници одборници СО Грачаницу са са једним гласом против усвојили закључке које можете погледати овде.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.