У Грачаници је данас обележена шеснаеста годишњица од мартовског погрома. Председник општине Срђан Поповић након отварања изложбе „Јесен у Призрену“ поручио је „ово је део наше заједничке културне историје и подвиг који говори како је дух Косова и Метохије стваралачки неуништив“.
Парастосом који је у манастиру Грачаница служио епископ рашко призренски Теодосије, полагањем белих ружа испред уметничке инсталације „ МИСИНГ“ и отварањем изложбе са ликовне колоније „Јесен у Призрену“ у Грачаници је обележено 16 година од мартовског погрома.
Након тога у Галерији Дома културе у Грачаници отворена је изложба радова са Ликовне колоније „Јесен у Призрену“ , насталих на колонији која се одржала у манастиру Светих Архангела који је тешко пострадао у Погрому. Изложба је креативни стваралачки одговор на разарање које се догодило 17. марта.
Обраћајући се присутнима председник општине Грачаница Срђан Поповић казао је да се данас обележава један од најтежих дана у нашим животима.
„На првом месту желим да се, још једном, поклонимо пред највећом жртвом коју један човек може пружити. Пред жртвом полагања живота, а живот су положили зато што су Срби:Боривоја Спасојевића, Јане Тучев, Драгана Недељковића, Добривоја Столић и његовог сина Борка, Бобана Перића, Златибора Трајковића, Ненада Весића и Југослава Савића постала су симбол укупног страдања.
Ова имена су молитва и опомена да се никада не понови такво и толико зло. Желим да се поклонимо пред њиховим породицама које тако достојнствено и трпељиво носе свој тешки терет и несрећу.Овог дана ми се сећамо стотина претучених, хиљада прогнаних и да им кажемо да никад њихова жртва и мука неће бити заборављена.Она је уграђена у наше животе, она је део заједничких ожиљака и љубави која нам говори: ви сте ту да обнављате, да стварате и да радите.
Ко је после спаљених Светих Архангела код Призрена могао замислити да ће тамо доћи сликари да живе и стварају? Многи су мислили, а нарочито рушитељи, да ће тамо остати само пепео и нагорело камење, а ми данас стојимо пред уметношћу и духовношћу која је баш тамо стварана.
Допустите ми да као историчар уметности, кажем да је ово део наше заједничке културне историје и подвиг који говори како је дух Косова и Метохије стваралачки неуништив. И данас смо у још једном искушењу које од нас тражи да се чувамо, да помажемо ближњима и да живимо опрезно и одговорно. Знам да смо ми то научили и да то можемо урадити с пажњом и љубављу. На крају још да додам ону познату истину: само дела љубави остају“, казао је Поповић
Владика рашко призренски Теодосије рекао је да се данас сећамо свих невино страдалих на Косову и Метохији те да је мартовски погром само једно у низу страдања српског народа и цркве.
„Наставићемо са обновом али циљ наше обнове није само да обновимо грађевине већ и да подстакнемо наше људе да се врате и да духовно обновимо наше заједнице. У нашим црквама и манастирима још се поје света литургија што је најбољи показатељ да колико год страдали наша вера у искушењима бива све јача“, казао је владика Теодосије.
„Све што смо имали тог дана погођено је у срце, а то срце куца и дан данас, све што смо имали, доживело је тежак ударац, и све што смо имали се обнавља. Колонија организована пети пут у Призрену је доказ да се на рушевинама рађа живот и да тај живот даје свој стваралчки креативни одговор“, поручио је Живојин Ракочевић писац и новинар.
Обележавању мартовског погрома у Грачаници присуствовао је државни секретар министарства привреде Бранимир Стојановић, представници Скупштине Града Приштине и организатори.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.