У порти Цркве Светог кнеза Лазара у Доњој Гуштерици успешно је одржана пета по реду Питијада „Косовска пита“, манифестација која негује традиционалну кухињу, културно наслеђе и обичаје српског народа на Косову и Метохији.
Обележавање догађаја започело је Светом архијерејском литургијом коју је у Цркви Светог кнеза Лазара служио Његово високопреосвештенство митрополит рашко-призренски Теодосије, уз саслужење свештенства Епархије рашко-призренске.
Након литургије и окупљања верног народа као и представника Општине Грачаница која је покровитељ манифестације свечано је отворена Пета питијада „Косовска пита“.

На овогодишњој манифестацији учествовало је 18 домаћица које су представиле посне пите припремљене по традиционалним и породичним рецептима, показујући умеће и посвећеност очувању кулинарске баштине нашег краја.
Стручни жири, који су чиниле Александра Секулић, Јелена Ђокић и Весна Кукурековић, имао је тежак задатак да међу бројним квалитетним питама изабере најуспешније.
Према одлуци жирија, прво место освојила је Весна Лакић из Преоца, друго место припало је Марини Крстић из Грачанице, док је треће место освојила Тања Стојановић из Грачанице.
Како је саопштено из Туристичке организације Грачанице посебна признања за најмлађе учеснице додељена су Јани Стојановић (17) и Катарини Стојановић (19), које су својим учешћем показале да се традиција успешно преноси на млађе генерације.
У културно-уметничком програму наступили су КУД „Младост“ из Доње Гуштерице, КУД „Добротинско прело“ из Добротина и певачка група „Косовке“, представљајући богатство народне игре, песме и традиције Косова и Метохије.
Организатор манифестације била је Туристичка организација Грачанице, у сарадњи са Црквеном општином Доња Гуштерица, Домом културе „Липљан“ – Доња Гуштерица и Удружењем жена „Традиција кроз векове“.
Покровитељ догађаја је Општина Грачаница.
