Општина Грачаница труди се да унапреди положај Рома и укључи их у све сфере друштвеног живота, истакао је заменик председника Општине Грачаница Саша Данић на трибини поводом 8. априла Међународног дана Рома.
У Грачаници је данас, поводом 8. априла Међународног дана Рома, одржана јавна трибина на тему „Позиција ромске заједнице у општини Грачаница – могућности и изазови“ у организацији Неформалног ромског форума.
На овој трибини учествовали су представници локалне самоуправе, невладиних ромских организација, обудсмана, ОЕБС-а и УНМИК-а.
Честитајући данашњи празник, заменик председника Општине Грачаница Саша Данић је истакао да је локална самоуправа у протеклом периоду у готово свим областима предузела конкретне активности како би био побољшан положај Рома.
„Општина Грачаница је за вишечлане ромске породице изградила две куће, доделила два стана, поделила грађевински материјал за адаптацију стамбеног простора, одређени број Рома је запослен. У локалној смоуправи ромски језик је у службеној употреби, а наши напори усмерени су, и надамо се да ћемо наићи на разумевање централних власти, на запослење преводиоца“, казао је Данић.
Данић је истакао да ромску заједницу, као и све заједнице на Косову, муче исти проблеми – незапосленост, стамбени, социјални, инфраструктурни проблеми.
„Осим тога велики проблем ромској заједници представља и образовање, због чега су углавном ангажовани на мање популарним пословима. Ромска заједница је последњих дана као горуће навела проблеме око гробља у Преоцу, Ливађу и Грачаници, а општина Грачаница већ је преузела конкретне кораке за њихово решавање. Недавно је и расписан конкурс за доделу станова, изградњу кућа и доделу грађевинског материјала и ромске породице ће такође бити обухваћене овим програмом у оквиру социјалне карте“, додао је Данић.
Виши правник и представник канцеларије обудсмана Александра Димитријевић казала је да је ромска заједница најдискриминисанија на Косову. Она је, осим проблема са немогућношћу налажења посла и све тежег осваривања права на социјалну заштиту, као горући проблем навела проблем око добијања докумената.
„Оно што многи не знају је да је поједностављена процедура до добијања косовских докумената. Одлуком МУП-а Косова свима који поседују документ који су издале институције Републике Србије у периоду од 10. јуна 1999. године до 14. септембра 2016. године, омогућава се упис или регистрација у Централни регистар цивилног стања Косова, односно за добијање косовских извода рођења, умрлих и венчаних“, казала је Димитријевић.
Она је додала да канцеларија обудсмана редовно пружа бесплатну правну помоћ, као и помоћ у решавању административних проблема.
На трибини је положају ромске заједнице говорио и Исак Скендери, представник ромског цивилног друштва и Неформалног ромског форума из Грачанице. Учесници су имали могућност да дају своје мишљење и постављају питања.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.