Учесници дебате „Мој језик, право моје заједнице у мојој општини“ похвалили су општину Грачаница због увођења ромског језика у службеној употреби.
Панелисти и учесници дебате сложили су се и да је закон о употреби језика на Косову добар и у скалду са европским стандардима, али да је његова примена лоша.
НВО „Комуникација за развој друштва“ (ЦСД) у оквиру пројекта „Мој језик, право моје заједнице у мојој општини”, који се се реализује у сарадњи са Швајцарском амбасадом на Косову и Општином Грачаница, одржала је дебату о закону о употреби језика на Косову са акцентом на употребу и стање ромског језика на територији општине Грачаница.
Први секретар Швајцарске амбасаде на Косову Саскиа Салзман похвалила је општину Грачаница због увођења ромског језика у службеној употреби.
„Језици и њихово учење, поготову на Косову, су важни за комуникацију. Поносни смо што ће ромски језик бити интегрални део општине Грачаница. Све остале општине на Косову могу да се угледају и следе њен пример“, казала је она.
Повереник Канцеларије за језике у Влади Косова Славиша Младеновић казао је да је вишејезичност богатство Косова и да ромски језик заузима посебно место.
„Неговање и очување ромског језика је заједнички задатак. Канцеларија повереника за језике констатно подржава популаризацију ромског језика, очување културног и националног идентитета Рома, као и њихово образовање и опесмињивање“, казао је Младеновић и додао да такву подршку морају да пруже и институције.
Заменик председника општине за заједнице Себастијан Шерифовић каже да је навјећи успех Рома што су кроз читаву своју историју успели да сачувају језик, културу и идентитет.
„У сарадњи са Швајцарском амбасадом, Канцеларијом повереника и организацијом ЦСД успели смо да направимо први корак у региону и постанемо прва Општина која је ромски језик увела у службеној употреби“, казао је Шерифовић.
Директор НВО Глас Рома Ашкалија и Египћана (Voice of RAE), Исак Скендери казао је да увђењем ромског језика у службеној употреби Роми постају пуноправни грађани општине Грачаница.
„И поред свега Роми су најмаргинализованији на Косову. Највећи проблем је незапосленост и око 90 проценатра Рома нигде не ради. Проблема има и у образовању, многи напуштају школовање углавном због сиромаштва и лошег живота. Међутим, охрабрује чињеница да се ради на побољшању њиховог положаја“, казао је Скендери.
ЦСД ће у оквиру пројекта организовати дебате у Обилићу и Косову Пољу, након чега ће уследити и регионална конференција.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.