Председник општине Грачаница Владета Костић присуствовао је бројним манифестацијама којим је у Грачаници обележена дванаеста година од мартовског насиља.
Годишњица погрома обележена је поворком, полагањем белих ружа испред инсталације Миссинг и академијом са које је поручено да се насиље од 17. и 18. марта 2004. године не може и не сме заборавити. Затражено је да се открију починиоци и налогодавци злочина који је задесио српски народ у новијој историји.
Поводом годишњице мартовског насиља помен је у манастиру Грачаница служио епископ рашко-призренски Теодосије.
Поред председника општине Грачаница Владете Костића, обележавању дванаесте годишњице од мартовског погрома и страдања присуствовали су и директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић, председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић, заменик премијера Косова Бранимир Стојановић, министар за повратак Далибор Јевтић, представници Удружења киднапованих и несталих, посланици Српске лите и остали представници Срба, као и велики број грађана.
Обележавање је почело окупљањем у порти манастира Грачаница, одакле је кренула поворка централном улицом до Дома културе. Испред уметничке инсталације „МИССИНГ“, на којој се налазе фотографије несталих лица извршено је полагање белих ружа и отворена графичка колонија „И како после свега УНЕСКО“, на којој су изложена дела на тему уништавања српске духовне баштине на Косову.
„Насиље је било толико масовно и организовано да се није могло догодити без дуге и темељне припреме. Жртве и њихови најмилији и данас вапе, не за осветом, већ за правдом. Кажњавање одговорних за мартовски погром, али и погром из 1999. и 2000. године, није нужно само за задовољење правде, већ и због отклањања политичких узрока који су до злочина довели“, казао је директор Канцелраије за КиМ Марко Ђурић обраћајући се присутнима на академији.
Епископ рашко-призренски подсетио је на страдање српског народа, верских и културних споменика.
„Али поред свега тога име српско и православно на Косову није нестало и у нашим црквама и манастирима још се служи света литургија што је најбољи показатељ да колико год страдали наша вера у искушењима бива јача. Наше цркве и манастири били су запаљени, међу њима и древна Богородица Љевишка. Након обнове данас су све наше светиње скоро у функцији. Међутим, ово је тек почетак обнове која треба да се настави, пре свега на духовну обнову нашег народа, слоге и заједништва око цркве. Она треба да допринесе повратку народа и свих који верују и осећају да се на Косову може живети поред свих тешкоћа и невоља“, казао је владика Теодосије.
Овај дан је дан који је одабран да се се подсетимо, да не заборавимо и да будемо неко ко ће сведочити будућим поколењима о страдању нашег народа, рекао је председник комисије за киднапована и нестала лица Вељко Одаловић.
На академији је приказан краткометражни филм „Да се не заборави“ у продукцији Мрежа „Мост“ који говори о мартовском погрому и страдању Срба, њихове имовине, манастира, цркава и културних споменика.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.