Јединство у кључним моментима одлучивања највећи је успех Скупштине Општине Грачаница у 2015.години. Прва међу једнакима, председавајућа, Бранкица Костић, са поносом истиче да се све постигло захваљујући „ширини“ и флексибилности одборника.
Колико сте задовољни функционисањем Скупштине Општине Грачаница и како оцењујете њен досадашњи рад?
Скупштину општине Грачанича чини 19 одборника. То су успешни, савесни и образовани људи који су свесни одговорности коју носе, који су свесни важности доношења одлука. Могу да кажем да је СО Грачаница максимално функционална. Само у 2015. години одржали смо 15 седница, ванредних, редовних и свечаних. Донето је више од 100 одлука махом једногласних. Приликом доношења одлука водили смо рачуна о добробити свих наших мештана без обзира на националну припадност, без обзира на економску категорију којој припадају а највише пажње смо посветили младима у смислу трасирања пута ка једном успешном економском високо културном развоју. Ако хоћете да напредујете у некој сфери млади морају да се едукују јер то је основица за сваки напредак. Урбану средину у ствари чине урбани људи не зграде и асфалти. Свакако да то доприноси бољем погледу на живот али смо водили рачуна да за неки дужи период обезбедимо младима могућност едуковања и образовања, ширења свести и ширења видика.
Како оцењујете рад одборника? Већина одлука је донета једногласно. Како долазите до тог компромиса?
До компромиса долазимо тако што сваки од одборника има „ширину“ и флексибилност и наравно разум. Као што знате, наше скупштине су јако дуге наше дебате су некада и веома оштре, али до компромиса долазимо захваљујући одборницима али и градоначелнику и наравно целом борду директора који је свестан да долази пред скупштину која је глас народа и нико од оних који су предлагачи одлука не долази неспреман већ свака одлука мора бити покривена аргументима и документима и мора бити у складу са законом.
Да ли одржавате јавне консултације са грађанима и шта је то што их највише оптерећује?
Консултације су законом обавезне и одржавали смо их и приликом формирања буџета општине Грачаница али и приликом измене и допуне статута. Онда када смо одржавали јавне консултације са грађанима приметно је да тамо где је ситуација сређенија долази мањи број људи. У селима где има више проблема има и више људи. Заједнички проблеми муче све нас. То је водоснабдевање, у појединим селима недостатак електричне енергије односно честе рестрикције иако се рачуни уредно плаћају, затим безбедност пре свега у саобраћају али и заштита од криминала где су људи јако осетљиви. Рат је оставио дубоке ожиљке. Сви догађаји су утицали на то да сви спавамо са једним оком отвореним тако да и најмањи потреси и најмања нестабилност у нашој општини али и у другим општинама буди у нама тај осећај несигурности и пали се то црвено светло односно аларм. У тим ситуацијама мештани су ти који долазе не само на јавним консултацијама већ и код одборника као и код управног органа и код градоначелника и пријављују те своје страхове. То су проблеми који муче све нас. Осим тога канализација је у јако лошем стању на читавој територији општине Грачаница а о водоснабдевању да и не причамо.
Да ли су сва села у општини Грачаница заступљена и у којој мери је Скупштина успела да реши проблеме?
Сва села јесу заступљена кроз своје представнике у СО Грачаница почевши од Батуса, Угљара, Доње и Горње Гуштерице, Добротина Сушице…. Одборници имају јако развијену свест да износе пред скупштину што под тачком разно, што као тачку дневног реда, проблеме грађана и наравно да имају стални контакт са директорима који су задужени за одређене секторе и у свакодневном су контакту са њима тако да утичу односно инсистирају да се проблем реши.
Шта би сте издвојили као највећи успех локалне Скупштине?
Највећи успех локалне скупштине је јединство које смо постигли и то захваљујући ширини људи који седе у скупштинским клупама, ширини градоначелника и директора. Дакле, могућност постизања компромиса довела је до тога да остваримо једно јединство што је код нас јако тешко постићи.
Неке најважније одлуке у 2015. години донела је локална Скупштина, хоће ли тако бити и у 2016. години?
Свака донета одлука је једнако важна али можемо рећи присупање неких наизглед нерешивих проблема које је СО наравно уз помоћ градоначелника и његовог кабинета покушала да реши. Када су нека питања, неки проблеми, дуго година стављани под тепих онда је јако тешко размрсити и исправити тај пут правде. Правда јесте спора и достажна и није једнака јер на један предмет не видимо Ви и ја из истог угла, под истим светлом, али рецимо разрешење случаја узурпираних станова је једна од јако битних тема којима је скупштина приступила. Наравно, у томе смо сви заједно учествовали и још увек решавамо тај проблем и морамо бити свесни да не може увек свима да буде добро. Кажу да ни Бог није успео за све да умеси колаче тако да ни једна општина не може да реши све проблеме становништва. Оно што је исто било јако важно и око чега смо постигли потпуно јединство и потпуно разумевање и од међународне заједнице јесте оснивање Дана општине.
Ви сте жена која ради један јако одговоран руководећи положај у општини Грачаница. Да ли сте задовољни када је заступљеност жена у процесима одлучивања у питању?
Никада, ни у ком случају, нисам осећала нелагодност што сам жена зато што самном раде људи који имају пуно разумевања. Иначе, послу не приступам као жена већ се трудим да послу приступим као професионалац да посао не чека мене већ да ја чекам ако треба. Тако да дискриминација по том питању апсолутно не постоји. Поносна сам на то што у општини Грачаница 90 посто жена које ја знам јесу успешне и остварене као мајке и остварене као личност али и на професионалном плану.
Празнична порука?
Као што својој деци прво прожелим здравље тако и свим нашим грађанима желим прво здравље а онда слогу у породици. Договор кућу гради тако да се надам да ћемо и у овој кући, општини Грачаница, која је наша кућа, у том професионалном плану, и даље имати слогу.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.