ИСТОРИЈАТ
Место Грачаница је подигнуто на источном ободу староримског града Улпијана (Municipum Ulpiana Splendissima). Након разорног земљотреса 518. године, град је обновио Цар Јустинијан и дао му име Јустинијана Друга (Iustiniana Secunda). Грачаница се први пут помиње 1303. године под именом „Grazanica“ у једном писму папе Бенедикта IX.
Српски средњовековни краљ Стефан Урош II Милутин Немањић је 1321. године саградио манастир Грачаницу, посвећену Успењу Пресвете Богородице. Још од средњег века, манастир је био важни просветни центар који је образовао генерације свештеника и монаха који су својим духовним и просветитељским радом оставили јак печат на историју српског народа. У првој половини XVI века, у манастиру је основана штампарија, друга у тадашњој Србији.
После Другог светског рата, манастир поново постаје средиште верског и културног живота у региону.
Општина Грачаница се простире на централном делу Косова где се граничи на северу са општином Приштина, на југу са општином Липљан и на западу са општином Косово Поље.
Структура становништва
Географски положај
Општина Грачаница се налази у Европи, на Балканском полуострву. Простире се на централном делу Косова, десетак километара југоисточно од Приштине, на магистралном путу Приштина – Гњилане. Кроз Грачаницу протиче река Грачанка, која извире испод бране Грачаничког језера.
Како се налази у центру Балканског полуострва, ово место је вековима било под утицајем различитих цивилизација, култура и религија, које су за собом оставиле богату историју и културну баштину.
Општина Грачаница се простире на источном ободу косовске котлине, тамо где се благо издижу огранци Валетина и нешто стрмије огранци Стажевца на реци Грачанки и на западу до Ситнице. Грачаница се налази на надморској висини од 570 метара и део је тектонске котлине која се дуж раседа спустила средином терцијера.
Насеља у општини
У складу са Законом о административним границама општина Грачаница се састоји из следећих катастарских зона:
- Бадовац
- Батусе
- Чаглавица
- Добротин
- Грачаница
- Кишница
- Доња Гуштерица
- Горња Гуштерица
- Лапље Село
- Лепина
- Ливађе
- Преоце
- Скуланево
- Сушица
- Суви До
- Радево
- Угљаре