На проблемима ромске заједнице у Грачаници активно се ради већ више од годину дана. Резултати су видљиви у њиховом стамбеном збрињавању, додели грађевинског материјала, уређењу инфраструктурне и канализационе мреже али и у додели пакета помоћи социјално најугроженијима, истакли су јутрос гостујући у јутарњем програму РТК 2 директор општинског одељења урбанизма Дејан Јовановић и шефица општинске канцеларије за заједнице Елвира Кесаси Хоџа.
Реагујући на отворено писмо појединих Рома у којем траже проширење ромских гробља, укњижење тих парцела као и асфалтрирање путева који воде до гробља оптужујући општину да недовољно ради на помоћи овој заједници директор општинског одељења Урбанизма Дејан Јовановић је казао да многи наводи из писма нису објективни и да јавност треба да зна праву слику стања и са институционалног нивоа.
„Иницијатива је не само да се ромско гробље у Преоцу прошири већ и да се огради и да се изграде паркинг места испред гробља и у Новом Бадовцу и у Преоцу као и да се уреди тај приступни пут у периоду од три месеца. Питање проширења гробља највероватније ће се наћи на наредној седници Скупштине општине на иницијативу председника Срђана Поповића“ , казао је Јовановић и истакао да су за само годину дана изграђене две ромске куће, док су две ромске породице, Рамић и Демири, добиле станове у зградама у Сувом Долу.
„Такође четири ромске породице налазе се на листи за доделу грађевинског материјала, једна улица у Ромској махали је насипана док је друга асфалтрирана. Напоменуо бих да су три крака канализационе мреже такође решена у овом делу Грачанице током прошле године. Ове године настављамо са уређењем инфраструктуре у складу са могућностима и захтевима мештана ромске националности“, рекао је директор Урбанизма.
Јовановић истиче да оптужбе у вези укњижења ових парцела нису тачне напомињући да је Ромска заједница три године у претходном мандату имала свог представника на високом општинском положају а то је Себастијан Шерифовић који је обављао дужност заменик градоначелника општине Грачаница те да је имао прилике да покаже колико брине о својој заједници.
„Парцеле на којима се налазе ромска гробља у Преоцу и Новом Бадовцу јесу опшинска имовина али су као и сва остала гробља укњижене као парцеле од јавног значаја и много их је на територији општине. Овде се ради о проширењу гробља и то ће се решити у наредном периоду“, нагласио је Јовановић.
У отвореном писму председнику Поповићу члан „европског центра“ Газмен Салијевић казао је да ромска заједница живи на „маргинама друштва оптужујући за то систем који их је дискриминисао“.
Шефица општинске канцеларије за заједнице Елвира Кесаси Хоџа казала је гостујући у јутарњем програму РТК 2 да ромска заједница оставарује сва права као и остале заједнице на територији општине Грачаница.
„Наравно да има проблема и ми смо усвојили аксциони план у којем смо лоцирали све проблеме ромске и ашкалијске заједнице. У сарадњи са међународним организацијама али и цивилниом сектором радимо на решавању проблема али највећи проблем у том смислу предстваља општински буџет који је упола мањи у односу на број становника. У томе би нам помоћ донатора пуно значила“, казала је Хоџа.
Она је изразила жаљење због најаве да ромска заједница у знак бојкота неће учествовати у програму обележавања Светског дана рома.
„ Ми смо као и сваке године отворили јавни позив у области културе омладине и спорта. Пракса је до сада била да аплицирају и организације које подржавају ромску заједницу и та средства су се пренаменила за обележавање Дана Рома. Такав погрешан став неће допринети побољшању и промовисању културе те заједнице“, казала је Елвира Кесаси Хоџа и напоменула да је један од највећих проблема ромске заједнице неадекватно образовање због чега нису конкурентни на Тржишту рада па је степен образовања већине разлог да се на многим конкурсима јављају неквалификоване особе из ове заједнице.
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.