Иако на територији општине Грачаница постоји азил за напуштене псе, мештани се и даље суочавају са овим проблемом. Надлежни наводе да је проблем паса луталица од недавно под надлежношћу Агенције за храну и ветерину, али да грађани могу пријавити проблем и општини.
Мноштво паса луталица на улицама забрињава становнике општине Грачаница, јер се неретко дешава да некога нападну. Како кажу, проблем је настао јер се пси са целог Косова довозе у општину Грачаница.
Из Одељења за пољопривреду и шумарство у Општини Грачаница кажу да је за проблем паса луталица на читавом Косову од недавно надлежна Агенција за храну и ветерину. Они напомињу да грађани могу општини да пријаве проблем који ће након тога бити прослеђен овој агенцији.
„Агенција је за 2018. годину добила одређена средства да збрине псе луталице. Одређене су ветеринаске амбуланте и оне брину о псима. Радници амбуланти покупе псе одведу на пар дана, стерилишу их, изврше кастрацију и вакцинишу их и онда их врате на место где су их узели“, каже Драгиша Стојановић, директор пољопривреде и шумарства у Општини Грачаница.
Стојановић истиче да ће од следеће године Општина Грачаница добити одређена средства за решавање проблема паса луталица, као и да ће до краја године на читавом Косову бити отворени нови азили за псе.
„Такође у општини Грачаница је у току пројекат вакцинације у кућама. Екипа ветеринара обилази домаћинстава и вакцинише псе и надам се да ће почетком следећег месеца то бити завршено на територији наше општине“, каже директор пољопривреде и шумарства у Општини Грачаница.
Невладина организација „Право на живот“ из Грачанице у сарадњи са НВО „Дог Схелтер“ из Приштине отворили су у Грачаници крајем 2016. године азил за псе луталице који се бави лечењем, стерилизацијом и удомљавањем уличних паса.
„Сада имамо скоро све болесне псе, са шугом, такође и повређене. Њих покушавамо да излечимо и након тога их враћамо на улицу јер другачије не можемо да опстанемо. Сада овде имамо 90 паса и то је превише. Не можемо све да прихватимо а људи долазе траже да узмемо њихове псе“, каже Славиша Стојановић, из НВО „Право на живот“.
Из азила истичу да се у великом броју случајева дешава да несавесни грађани напуштају своје псе или штенад које не желе да задрже. Они напомињу да азил није прихватни центар, али да грађани могу пријавити агресивне и неозначене псе.
Извор: РТК2
© Сви медији који преузму вест или фотографију (или и једно и друго) са сајта nasagracanica.com у обавези су да наведу извор.